Gündem

Çiftçimiz Saanen keçi ırkı ile kalkınacak

Yalıhüyük İlçe Tarım Müdürlüğü'nün  hazırladığı Saanen Oğlak Yetiştiriciliği Projesi, Yalıhüyük Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile işbirliği yapılarak hayata geçirilecek…

  

Alp dağlarından yabani bir ırktan üretilen bir keçi çeşidi olan Saanen keçisi, İsviçre, Almanya, Hollanda, Amerika ve Türkiye de yetiştirilmeye başlanmış olup ülkemizde Çanakkale ve İzmir de çiftlikler kurularak üretilmeye ve yaygınlaşmaya başladığı belirtildi.

Konya bölgesinde hiçbir yerde bulunmayan Sanen keçisi, İlk olarak Yalıhüyük te uygulanacak bir projeyle hayata geçiyor. İlçede artan süt ihtiyacını karşılayacak alternatif hayvancılık kaynaklarının ilçeye tanıtımı ve istihdam araçlarının bu yönde değişmesi, Bölgemizden son yıllarda köyden kente göç nedeniyle şehir merkezindeki nüfus yoğunluğunu önlemesi açısından oldukça önem taşıyor. Hazırlanan proje şu şekilde sunuluyor;

Projenin amacı:
a) İlçe ihtiyacı olan etin tamamen olmasa da büyük bir çoğunluğunun ilçe içerisinden taze ve ekonomik bir şekilde temin edilmesi
b) Özel işletmecilik anlayışının geliştirilerek özel teşebbüsün teşvik edilmesi suretiyle ilçe ekonomisine ve ülke ekonomisine katkı sağlaması.
c)Yetiştiricilik konusunda deneyime sahip, geçim sıkıntısı çekmekte olan kırsal alandaki üreticilere proje kapsamında Saanen oğlak verilerek mali açıdan güçlendirmek.
d)Mera alanlarının ıslahını ve korunmasını sağlayarak amaca yönelik kullanımını teşvik etmek
e)Bölge ekonomisinin gelişimine yardımcı olmak.

Projenin Hedefi:
İlçemiz Merkez ve köylerinde müracaatta bulunan 10 aileye 10’ar adet(9 dişi 1 erkek)Saanen oğlak kazandırmak

Uygulama alanı:
Proje için uygulama alanı çiftçimizin elinde mevcuttur. Proje kapsamında dağıtılacak Saanen oğlakları her türlü tabi ve tarımsal ortamda yetişebilir.

Hedef kitle:
a)Daha önce hayvancılıkla uğraşan halen yapmakta olan tecrübeli çiftçiler.
b)Tarımsal gelir düzeyi düşük çiftçiler.
c)Nüfus sayısı fazla olan çiftçiler
d)Köyde yaşayan eğitimli genç nüfus.
e)Köye geri dönüş yapan çiftçi aileleri

Proje ilkeleri:
a)Dağıtımın ivedi bir şekilde yapılması
b)Dağıtımda hedef kitle tanımındaki hususlara dikkat edilmesi
c)Daha önceden belirlenmiş hedef kitleye eğitimin teknik elemanlarca verilmesi
d)İlçede ikamet ediyor olması
e)Hayvanların bakım ve beslenmesi için uygun veya iyileştirilebilir barınak sahibi olması

Hazırlanan bu projede; Organizasyon ve uygulama, ürün değerlendirme, proje maliyeti, Eğitim Yayım ve örgütlenme, İzlenme ve değerlendirme gibi hususların düşünüldüğü Saanen oğlaklarının yöreye daha iyi adapte olmaları için Mart Nisan aylarında yapılabileceği 100 adet Saanen oğlağı için diğer giderler dahil toplam maliyetinin 26.500.00 YTL olacağı sanılıyor. Bu projenin yapılmasında İlçe Tarım müdürü Mustafa Suluçay ve V.S.T Veteriner Hekim Hasan Zorlu’ nun uzun süre araştırma ve gözlem yaparak projeyi hazırladıkları, Yalıhüyük İlçe kaymakamı Zafer ÖZ ‘ün de konuyu titizlilikle incelediği belirtiliyor.

Haber: Fatih ATALAY

Site Yönetimi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.