Konya’da aday adayı bolluğu

Adaylık müracaatında bulunacak kamu görevlileri ve siyasi parti yöneticileri istifa dönemecinde. Daha şimdiden aday adayı bolluğu yaşanıyor…

Image

Milletvekilliği yarışı

Belediye başkanlarının, bürokratların ve diğer resmi görevliler ile siyasi parti yöneticilerinin aday olması için bugün mesai bitimine kadar görevlerinden istifa etmesi gerekiyor. Siyaset şimdiden hareketlendi.

Siyaset gündemi adaylık süreci ile hareketlendi. AKP Konya milletvekillerinden hangi isimlerin yerini koruyacağı, hangilerinin ise değişeceği merak ediliyor.

TBMM’nin Milletvekilliği genel seçimlerini 22 Temmuz 2007 Pazar günü yapma kararı almasının adından gözler seçim kurullarına ve partilere çevrildi. YSK’nın seçim takvimini açıklaması ile birlikte Konya İl Seçim Kurulu başkanlığı tarafından hazırlanan seçmen listeleri bugün muhtarlık bölgelerinde askıya çıkacak.

Seçimlerin 22 Temmuz günü yapılması halinde 22 Temmuz 1989 doğumluların oy kullanabileceği ifade edilirken, seçmen listelerinin zarar görmemesi için Jandarma ve Emniyet müdürlüğü tarafından gerekli güvenlik önlemlerinin alındığı öğrenildi.
Seçmen listelerinin 21 Mayıs 2007 günü askıdan indirileceğini kaydeden yetkililer, seçmenlerin listeleri mutlaka kontrol etmeleri çağrısı yaptılar.

İl Seçim kurulunun seçimle ilgili tüm hazırlıkları tamamlama aşamasında olduğu da ifade edildi.
PANKOBİRLİK Genel Başkanı ve Konya Şeker Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk’un aldığı adaylık tekliflerini değerlendirdiği belirtiliyor.

Konyalı üst düzey bürokratlardan Başbakanlık Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Şehabettin Harput gibi isimlerin Ankara’dan veya Konya’dan aday gösterilebileceği kaydediliyor. İsmi geçen bürokratlardan Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürü Ali Yerlikaya’nın adaylığı düşünmediği vurgulanırken, Enerji Bakanlığı Koordinatörü Hamdi Yıldırım’ın ise adaylık nedeniyle görevinden istifa ettiği belirtiliyor. 2004 Mahalli Seçimlerinde Konya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Aday Adayı olan iki isim Yavuz Selim Köşger (İçişleri Bakanlığı Personel Daire Başkanlığı) ve Doç. Dr. Şaban Çalış ile Köy Hizmetleri’nin son Genel Müdürü, Bursa İl Özel İdare Genel Sekreteri Ali Altuntaş’ın istifa ederek aday adayı olması bekleniyor.
DPT Müsteşar Yardımcısı Lütfi Elvan’ın da memleketi Karaman’dan aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

AKP İl Başkanı Mustafa Çevik’in aday adayı olması bekleniyor. Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez ile Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen’in net karar vermedikleri ve Ankara’dan vize alabilmeleri halinde aday adayı olabilecekleri belirtiliyor.
Kulislerde 2002 yılında yapılan genel seçimlerde AKP’den 14.sıra adayı olarak seçilen Milletvekili Ahmet Işık’ın yakın çevresine yeniden sıraya girmesinde bir problem olmadığını ifade ettiği iddia ediliyor.

KTO Meclis Başkanı Mustafa Kabakçı’nın aday adaylığı müracaatında bulunmasına kesin gözüyle bakılıyor.

1. Ağır Ceza Reisi Ali Öztürk’ün adaylık için ismi geçiyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar’ın adaylık için istifa edeceği vurgulanıyor.
MHP İl Başkanı Hakkı Ünler’in aday olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Devlet Bakanı Abdullah Uluyurt, MHP’den aday olmak üzere görevinden istifa etti. Genç Parti İl Başkanı Erdal Poyraz’ın da aday olmak üzere görevinden istifa edeceği dile getiriliyor.

DYP İl Başkanı Musa Uyaraslan, ESOB Başkanı Bekir Duvarcı, Mehmet Kara, Özkan Taşpınar, Ali Seçmen Çevik, ANAP eski Milletvekilleri Mehmet Keçeciler ve Kadir Demir’in isimleri de DYP-ANAVATAN ortak listesinden aday olacaklar arasında geçiyor.

İLÇELERDE HAREKETLİLİK

İlçelerde de seçim öncesi adaylık hareketliliği yaşanıyor. AKP Beyşehir İlçe Başkanı Mustafa Şenol’ın kesin aday olacağı ve İl Teşkilatı’nın da bu konuda desteğini aldığı belirtiliyor. Yine Beyşehir’den eski İl Genel Meclisi Üyesi Şükrü Sodan ile mevcut üyeler İzzet Taşçı ile Akif Göksu’nun da adaylığı düşündüğü kaydediliyor. İl Genel Meclisi Mustafa Yaşar’ın da aday olmak istediği, ancak teşkilattan destek bulamadığı belirtilirken, İstanbul’da yaşayan Beyşehirlilerden Av. Ramazan Arıtürk’ün adaylık başvurusunda bulunacağı ifade ediliyor. Aday adayı olmayı düşünen Beyşehirlilerden birisi de Trakya Elektrik Dağıtım Genel Müdürü Mustafa Karabacak. AKP Höyük İlçe Başkanı Av. Eyüp Özpınar’ın da adaylık başvurusunda bulunmak üzere görevinden istifa ettiği, adaylığını bugün açıklayacağı dile getiriliyor.

Cihanbeyli Belediye Başkanı Nuri Ünalan’ın adaylık için istifa etmeyi düşündüğü ancak nihai kararını bugün vereceği kaydediliyor.

Öte yandan Kadınhanı AKP ilçe Başkanı Mehmet Koyuncu’nun istifa ettiği öğrenildi.
AKP Ereğli ilçe başkanının adaylık için Şahabettin Harput’un aday olup olmayacağı haberini beklediği öğrenilirken adaylık için AKP İl Başkanı Mustafa Çevik, Seydişehir ve Beyşehir ilçe başkanlarının bugün istifa edecekleri konuşuluyor.

Beyşehir ilçe Başkanı’nın listede Mustafa Ünaldı’nın yerine, Seydişehir İlçe Başkanı Abdulkadir Aslan’ın da Harun Tüfekçi’nin yerine listeye girme yarışı verecekleri ifade edildi.

Selçuklu İlçe Başkan Yardımcısı Mimar Osman Altısu’nun da adaylık için istifa ettiği öğrenildi. Altınsu’nun AKP’nin Selçuklu ilçe Teşkilatı adayı olduğu iddia ediliyor.

Beyşehirli işadamlarından İsmail Öğütçü’nün MHP’den, DYP İlçe Başkanı Eczacı Süleyman Şenol’un da partisinden aday olması bekleniyor.

Çumra’da da aday bereketi yaşanıyor. AKP İlçe Başkanı Ahmet Ünal ile Belediye Başkanı Nasır Ersöz’ün aday olabileceği konuşuluyor. Hamdi Yıldırım, Doç. Dr. Şaban Çalış, Ali Altuntaş, Yavuz Selim Köşger gibi tanınmış isimler Çumra’nın aday adayları olarak siyaset sahnesinde yerini alıyor.

SPOR CAMİASINDA ADAY HAREKETLİLİĞİ
ASKF Genel Başkanı Mehmet Baykan, Tekvando Federasyonu Genel Başkanı Metin Şahin ve Konyaspor Başkanı Ahmet Şan’ın AKP’den, Yolspor ve Yol-İş Sendikası Başkanı Ahmet Çankaya’nın CHP’den aday adayı olabileceği vurgulanıyor.

RIZA GÜNERİ’NİN EKİBİNİN AĞIRLIĞI
Öte yandan 57. Hükümette Devlet Bakanı olarak görev yapan T. Rıza Güneri’nin A Takımı’nın siyasetteki başarısı dikkat çekiyor. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Refahyol Koalisyonu döneminde Güneri’nin ekibinde yer alan parlak bürokratlardan birisi olarak dikkat çekmişti. Yine Güneri’nin ekibinde yer alan isimlerden Mehmet Ceylan Karabük Milletvekili, Ruhi Açıkgöz ile Ali Rıza Alaboyun Aksaray milletvekilleri, Abdullah Çalışkan Adana Milletvekili olarak 22. Dönem’de TBMM’de yer aldı. Güneri’nin A Takımı’ndan Lütfi Elvan (DPT Müsteşar Yardımcısı), Hamdi Yıldırım (Enerji Bakanlığı Koordinatörü) ve Doç. Dr. Şaban Çalış (SÜ Uluslar arası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi) bu dönemde aday adayı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
0
emoji-6
Emoji
Konya’da aday adayı bolluğu

Bültenimize abone olun, yeni haberleri bildirelim.

Yalıhüyük hakkındaki yeni haberlerden haberdar olmak için ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Yalıhüyük.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!