Yalihuyuk.com – Konya

Kalaycı soru önergesi verdi

 

Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı Yaşanan sel felaketi ile ilgili alınması gereken tedbirler hususunda soru önergesi verdi.

20 Aralık 2010 - 21:45 'de eklendi ve 354 kez görüntülendi.
Kalaycı soru önergesi verdi

 

Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı Yaşanan sel felaketi ile ilgili alınması gereken tedbirler hususunda soru önergesi verdi.

Kalaycı Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın yazılı olarak cevaplandırmasını istediği soru önergesi şöyle;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılması konusunda gereğini saygılarımla arz ederim. 20/12/2010

Konya ilimizin toros dağlarının bulunduğu güney kesimlerine yoğun bir şekilde yağan karın ardından, aralıksız devam eden yağmurun karları da eritmesi sonucu meydana gelen sel ve taşkın nedeniyle; başta Bozkır olmak üzere, Ahırlı, Yalıhüyük, Seydişehir, Derebucak ve Beyşehir ilçelerimiz ile bağlı kasaba ve köylerinde birçok ev ve işyeri sular altında kalmış, yolları, sokakları, tarlaları, bahçeleri sel basmış, çok ciddi hasar meydana gelmiştir. Suğla ve Gembos ovasında bulunan araziler halen su altında bulunmaktadır. Karayolları, köprüler, belediyelerin alt yapı tesisleri büyük hasar görmüştür. Selden zarar gören vatandaşlarımız, tarlaları, arazileri su altında kalan çiftçilerimiz mağdur durumdadır.

Taşkın ve selden zarar gören ilçelerimizin afet bölgesi ilan edilerek;
–    Gerekli acil yardımların hızla ulaştırılması,
–    Hasar tespitlerinin yapılarak zararların giderilmesi,
–    Belediyelerin alt yapı hasarının onarımı için gerekli kaynağın ivedilikle aktarılması,
–    Bölgede taşkınları önleyecek yatırımlara ivedilikle başlanması,
–    Başta ecrimisil borçları olmak üzere vatandaşlarımızın vergi, sigorta primi, kredi ve benzeri borçlarının ertelenmesi gerekmektedir.

Bu çerçevede;

1)    Konya’nın sel ve taşkın yaşanan ilçelerinin afet bölgesi kapsamına alınmasına yönelik Bakanlar Kurulu Kararı çıkarılacak mıdır?

2)    Başta ecrimisil borçları olmak üzere vatandaşlarımızın mali yükümlülüklerinin ertelenmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır?

3)    Tarlaları, arazileri su altında kalan çiftçilerimizin zararı karşılanacak mıdır?

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER