Gündem

18 Mart Çanakkale Zaferi 98. Yıl Dönümü

18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 98. yıl dönümü dolayısıyla Kaymakam Onur Kökçü,Belediye Başkanı Celal Özmen ,Garnizon Komutanı Kemal Ülke Atatürk anıtına çelenk koydu.

Program,Şehit Mehmet Acar’ın mezarı başına gidilerek dua okunması ile devam etti.


Yalıhüyük Çok Programlı Lisesinin hazırladığı programa yine Protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Programın açış konuşmasını ÇPL Müdür vekili Okan Eser yaptı.
Günümüzden neredeyse bir asır önce 26 Ağustos 1071 den buyana milletimizin ana yurdu olan bu topraklara yapılan eşi benzeri görülmemiş bir saldırının bir haçlı ittifakının yani Çanakkale zaferimizin yıl dönümü. Bu gün aynı zamanda ülke bütünlüğünü korumak amacı ile  mücadele ederken Şehit edilen Vatan evlatlarını anma günü, diyerek konuşmasına başlayan Okul Müdürü Okan Eser;Şehitlik Kavramının ülkemizdeki tanımı vatanını korumak  maksadıyla mücadele ederken canlarını kaybetmiş insanlardır.Ancak bu kavramın Milletimiz üzerindeki asıl kıymeti güzel dinimiz  İslamiyet’in bu kavrama verdiği özel değerden kaynaklanmaktadır.’dedi.

Programda Çanakkale’de şehit düşmüş Yalıhüyüklü Mehmet Oğlu İsmail tanıtıldı.
Piyade er Mehmet Oğlu İsmail; 1.Dünya Savaşında Çanakkale de şehit düşen Piyade er Mehmet Oğlu İsmail, hicri 1299 Yalıhüyük doğumlu olup Seddülbahir muharebesinde 1.kolordu,1. Fıkra,71.Alay,2. Tabur,3. Bölük te görev yaparken 09.04.1915 de şehit düştü.’’bilgisi salon da okundu.


Program daha sonra ÇPL Öğrencilerinin günün önem ve anlamına yönelik konuşma ve şiirlerinin ardından Çanakkale isimli oratoryo oyunundan sonra son buldu.

Site Yönetimi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.