Bölge HaberleriGenelGündemYalıhüyük Gündemi

Tarım müdürlüğü ekipleri üzüm yetiştiricilerini yakın takibe aldı

Yalıhüyük İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü İlçede Üzüm bağı olan çiftçilerin ürünlerini kontrol amaçlı yakın takibe aldı.

Oluşabilecek hastalıkları önceden tespit etme, gerekli tedbirleri çiftçileri bilgilendirerek yapan İlçe tarım müdürlüğü ekipleri çiftçileri bilgilendiriyor.

Yalıhüyük Bağlar Mevkiinde 4 dekar üzüm bağı olan Celal Acar’ın bağını incelemek için geldikleri ifade eden İlçe Tarım Ve Orman Müdürü Mevlüt Semerci;’’ Salkım güve hastalık kontrollleri yapıyoruz. Çiftçimizin ürünlerinde sorun yaşamaması ve verimini artırma amaçlı yaptığımız kontrollerde Erken uyarı sisteminden faydalanarak böcek ve hastalıkları ilaçlamalarında SMS yöntemi ile çiftçilerimizi uyarıyoruz. Çiftçilerimizin bağlarında kurduğumuz böcek tuzakları ile birlikte ilaç döneminin doğru zamanda tespitini sağlıyoruz. Bu sayede çiftçilerimizin ürünlerinde fazla kimyasal ilaç kullanımını azaltarak daha çok verimin sağlanmasını amaçlıyoruz.

İlçemizde 15 dekar Üzüm bağı bulunuyor, bu uygulamamızı hemen hemen hepsinde gerçekleştiriyoruz. ’dedi.

Yetkililerin uyarılarına dikkate aldıklarını ifade eden Çiftçi Celal Acar’da;’’ 13 yıl önce kurduğumuz bağımızda here geçen yıl daha çok verim aldıklarını üzüm yetiştiriciliği konusunda İlçe tarım yetkililerinin verdiği destekten dolayı teşekkür ediyorum. ’dedi.

Fatih Atalay
İletişim: 0532-698 45 86

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.