Gündem

Yalıhüyük’te Saanen keçileri yetiştirilmeye başlandı

Yabani bir ırktan üretilen Saanen keçileri, Çanakkale ve Marmara Bölgesinin ardından ilçemiz Yalıhüyük'te de yetiştirilmeye başlandı…

İsviçre, Almanya, Hollanda, Amerika ve Türkiye'de yetiştirilmeye başlanan Saanen keçisi, hayvan üreticilerinin yeni gözdesi oldu. Günde ortalama 6 kilogram süt verdiği öğrenilen keçiyi Yalıhüyük’te yetiştirmeye başlayan Hasan Bozkurt, ikisi damızlık olmak üzere iki kuzusuyla birlikte ilçede küçük çaplı da olsa keçileri yetiştiriciliğe başladığını söyledi. Keçilerin sayısını artırarak geliştirmeyi düşündüğünü ifade eden Hasan Bozkurt, diğer küçükbaş hayvan üreticilerine örnek olmak istediğini belirtti.

Bir yaşındaki yavrusu 300 YTL, Teke olarak bin YTL'den alıcı bulan Saanen keçisinin günde ortalama 6 kilogram süt verdiği, pastane ve dondurma imalatçılarının talep ettiği sütün litresinin 1.5 YTL'den satıldığı öğrenildi. Orman dostu olarak bilinen Saanen keçisinin fidanlara zarar vermediği, koyun gibi otlayıp keçi gibi gezebilme özelliğine sahip olduğu ve küçükbaş hayvanlar için ideal bir tercih olması bakımından önemi vurgulandı.

Site Yönetimi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.