Gündem

Suyumuza sahip çıkalım

Tema Vakfı Temsilcisi Ali Kazankaya, son kırk yılda sulak alanların yarısının kaybedildiğini, su kaynaklarının akılcı kullanılması gerektiğini vurguladı…

Image 

Küresel ısınmanın ülkemizi kuraklıkla vurduğu son dönemde, Seydişehir ve çevresindeki sulak alanlara ve su kaynaklarına dikkat çeken Ali Kazankaya, sulak alanlarımızın özellikle yeni tarımsal sulama alanlarına kanallar açılarak suların kontrolsüz vaziyette gönderildiğini söyleyerek, yanlış tarımsal sulama ve sulak alanları dikkate almadan tasarlanan su yönetim projeleri nedeniyle yok olduğunu vurguladı.

Kazankaya sözlerine ''İlçemizde doğal servetimizin bir parçası olan ve içme suyu sağlanan önemli havzalarımızdaki sular hızlı bir şekilde kanallardan suğla depolama barajına, oradan da Çumra Ovası'na ulaşarak bilinçsiz bir şekilde tarımsal sulama ile yok olmaktadır. Bu su havzalarımızdaki yeraltı sularının tutularak, İçerikışla ve Kuğulu'daki içme suyu pompalarının beslenmesi için önlem almalıyız. Aksi takdirde Seydişehir’de su zengini iken su fakiri haline gelebiliriz. Toroslar'dan havzaları besleyen her damla suyu değerlendirmeliyiz, suyumuza sahip çıkalım'' şeklinde devam etti.

Haber: Fatih ATALAY

Site Yönetimi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.