Gündem

Gölcük Yaylası’na bahar geldi

Güneş ve karın yeşille birleştiği yayla, bu görünümü ile bir tatil köyünü andırıyor…

Image

Tüm yurdu etkisi altına alan ilkbahar sıcakları Gölcük Yaylası'nda da kendini hissettirmeye başladı. Güneş ve karın yeşille birleştiği yayla, bu görünümü ile bir tatil köyünü andırıyor. Diz boyu kara rağmen Gölcük'e çıkan Yalıhüyüklüler ise, Gölcük Yaylası’nı şu anki haliyle cennete benzetiyor.

Yalıhüyük ilçesinin şirin yaylası Gölcük, bahara çok renkli girdi. Beyaz ve yeşilin iç içe olduğu yaylada 4 aydır devam eden kış sona erdi. Yayla yolu araç ulaşımı için uygun hale gelirken, yayla içerisinde Köy Oluğu mevkiine kadar araçların rahatlıkla gidebildiği öğrenildi.

Yeni yeni açmaya başlayan çiğdemlerle gelin gibi süslenen Gölcük Yaylası, hafta sonunda ziyaretçi akınına uğradı. Kara aldırış etmeden yayla evlerine geçmeye çalışan Yalıhüyüklüler renkli görüntüler oluştururken, İngilyazı mevkiinde kar sularıyla oluşan mini göl, yaylaya ayrı bir hava katıyor. Yalıhüyük ile özdeşleşen yaylada, güneşli hava ile birlikte ışıl ışıl parlayan kar, ayrı bir tat veriyor.

Yalıhüyüklüler mayıs ayı itibarı ile kısmi olarak göç ettikleri Gölcük yaylasını, Haziran ayında tamamen dolduruyor. Sahip olduğu doğal yapısı ile oksijen deposu görevini üstlenen yaylanın en fazla ilgi gören yerini ise çeşmeler (oluk) oluşturuyor. Menevşe ve Çıracı olukları ilçe halkının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Temmuz Ağustos aylarında bile buz gibi suyu ile iştah kabartan yaylanın pek çok solunum yolu hastalıkları için hekim görevi gördüğü ise bilinen bir gerçek.  

Haber: Fatih YILMAZ

Site Yönetimi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.