Gündem

Suğla Gölü’ne pis su aktarılmayacak

Seydişehir-Suğla Su Ürünleri Kooperatifi, Seydişehir Belediyesi'nin Çarşamba Kanalı'na bıraktığı kanalizasyon ve evsel atık sularının önüne set çektirerek Suğla Gölü'ne akmasını engelledi…

Beyşehir Gölü'nden doğarak Suğla Gölü'ne su taşıyan  Çarşamba Kanalı, 30 yıldan fazla Seydişehir Belediyesi'nin kanalizasyon ve atık sularıyla kirlenmekteydi. Bu kanaldan da son yıllarda Arvana ve Susuz tarafına kurulan su pompaj istasyonuyla pis sular göle aktarılıyordu.

DSİ Çarşamba Kanalı'na açığa deşarj olan pis sular, bu bölgede halk sağlığını tehdit eder hale gelerek çevre kirliliğine ve pis kokulara neden oluyordu.

Suğla Su Ürünleri Kooperatifi tarafından yapılan çalışma ile söz konusu atık sular, göl hattından ayrılarak önüne set çekilip bu suyun direkt Çumra Ovası'na verilmesini sağladı. Böylece bu kanalların suyu göle girişi engellenmiş oldu.

Suğla Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Aşkayanar, Suğla tahliye kanalları önünde yapılan çalışmalar hakkında gazetemize şu bilgileri verdi:

"Yıllardan beri bölge halkımızı tehdit eden pis sular hem kanalı hemde gölümüzün doğal güzelliklerini tahrip ederek  halk ve çevre sağlığını olumsuz etkiliyordu. Bu unsurlardan ilkini Seydişehir Belediyesi'nin İş makineleriyle kanalın önüne set çekerek göle girişine izin vermiyoruz. Çumra Sulama Birliği ile de vardığımız mutabakat çerçevesinde bu kanalların suyunu direk Çumra ovasına akmasını sağladık. İkinci unsur ise Seydişehir Belediyesi'nin mutlaka bir arıtma tesisi kurarak bu tehlikelerin tamamıyla ortadan kalkmasını istiyoruz. Ayrıca Belediye Başkanımız İbrahim Halıcı’nın bize sağladığı iş makinesi yardımından dolayı da teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

Haber: Fatih ATALAY

Site Yönetimi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.