Gündem

Tarihi camiye ziyaretçi akını

Seyit Harun Veli Camii, ibadet etme ve ziyaretçi kabul etme özelliğini günümüzde de sürdürüyor…

Seydişehir’in yüzyıllara meydan okuyan tarihi camilerinden olan ve 800 yıl önce inşaa edilen Seyit Harun Veli Camii, ziyaretçileriyle güncelliğini koruyor.

Osmanlı Devleti döneminde inşa edilen, Selçuklu mimari tarzındaki camiye adını veren Seyit Harun, Anadolu’nun manevi yapısının şekillenmesine büyük katkıda bulundu.

Sonraki yıllarda caminin yanına türbesi yaptırıldı. İbadet ve turistik ziyaret amacıyla her gün uğrak yeri olan camideki ahşap yapı ve nakışlar, Akkise Camii’sini inşa eden ustaların çırakları tarafından yapıldığı belirtiliyor.             

Camiiyle birlikte yaptırılan medresede o dönemin büyük bilim adamları yetişti.
 
İlçe merkezinde 50 civarında camii olmasına rağmen vatandaşların, manevi olgunluğa erişmesi Allah’ı düşünmesi, ona ibadet etmesi, onun isimlerini anması, Seyit Harun Camii’nde daha anlamlı hale geliyor.

Büyük düşünürün etrafında yoğunlaşan ziyaretçilerinin burayı tercih etmelerinin temelinde Hz. Muhammed’in soyundan geliyor olması ilgiyi artırıyor. Cami geçtiğimiz yıl restorasyon çalışmalarına alınmış olup bu yıl da Ramazan ayı itibari ile restorasyonu tamamlanarak tekrar hizmete girmiş bulunuyor.  

Haber: Fatih Atalay

 

Site Yönetimi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.