Ölüm de birgün ölür…

Dünyadaki bütün yollar ölüme çıkar. Ölümden sonra yollar tek yola iner, o da Allah(c.c)’dan başlayan yol, yine Allah(c.c)’da biter…
Image 
 
Beden ve ruhtan meydana gelmiş olan insan, bedeniyle değil, gerçek manada ruhuyla insandır. Topraktan yaratılmış olan cesedin akıbeti yine toprak olacağı halde, sayesinde insanın insanlığını kazandığı ruhu, Cenab-ı hakkın ebedilik fikriyle ve ebedi olma fıtratıyla yaratılmıştır. Allah (c.c.) ruhu sayesinde insana melekleri secde ettirmiş ve ona kainatın efendisi ve yeryüzünün halifesi kılmış. Malumunuz insan, ahiretini dünyada kazandığı gibi, dünyasını da ahirete olan imanı sayesinde düzeltir ve mamur eder. Şairin dediği gibi: Güvenme güzelliğe bir sivilce alır gider, güvenme zenginliğe bir kıvılcım alır gider.

Hayat ne kadar gerçekse ölümde o kadar gerçektir. Unutmayalım ki, her uyuyan kimsenin bir vakit uyanacağı, her yaşayanın bir gün öleceği, her ölenin bir zaman gelip dirileceği ve her dirilen kimsenin de Allah (c.c.) tarafından sorguya çekileceği mutlaktır.

Dünyada, doğum ve ölüm arasında belirli ve sınırlı bir zamandan ibaret olan insan hayatı; çocukluk, gençlik, yetişkinlik ve yaşlılık dönemlerini kapsar. Bu haliyle insan; doğan, yükselen ve batan bir güneş gibidir. İnsan ömrü, ilahi bir takdir ile belirlenmiştir, ne azalır ne de çoğalır, Yüce Yaratıcının belirlediği kadar devam eder. “ Hiçbir kimse Allah (c.c.)’ın izni olmadan ölmez. Ölüm bir süreye göre yazılmıştır.” (Ali İmran 145)  ve “ Allah eceli geldiğinde hiçbir kimseyi asla ertelemez.” ( Munafikün 11)  Hükümleri ilahi bir yasadır ve asla değişmez.  Şairin dediği gibi:

Kiminde güller açar, kimi var küskün ölür

Kimi Allah dostudur Melek den üstün ölür.

Hiçbir şey baki değil, her kes ölümü tadar,

Rabbimden emir gelir, ölümde bir gün ÖLÜR!.. Dediği gibi Rabbim bizleri de fani dünyadan göçerken imanla Kur’anla göçmemizi nasip eylesin…

Bu vesileyle İlçemiz Merkez İlköğretim Okulu Öğretmenlerinden Merhum Ahmet PEHLİVAN hocamızın ani vefatı çocuklarımdan olan öğrencilerini ve hem de ailecek bizleri derin bir üzüntüye boğmuştur. Bir öğrenci velisi olarak öğretmenize Rabbimden rahmet başta bir güvercin gibi elinden uçup giden hocamızın dertli kederli annesinin ellerinden öper ve sabrı cemil dilerken, başta İlçemiz halkının, Milli Eğitim camiamız ve ilçede görev yapan çok kıymetli öğretmen ve geleceğin teminatı olan öğrencilerimize başsağlığı dilerim.
 
Yusuf ÇAKICI

Diyanet-Sen İlçe Başkanı

Yalıhüyük/KONYA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
emoji-5
Emoji
Ölüm de birgün ölür…

Bültenimize abone olun, yeni haberleri bildirelim.

Yalıhüyük hakkındaki yeni haberlerden haberdar olmak için ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Yalıhüyük.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!