Gündem

Çiftçiler suların çekilmesini bekliyor

Yalıhüyük sınırlarındaki Suğla arazisi, şiddetli esen lodos sonucunda karların erimesi ile Suğla Kapalı Havzası'ndaki taban suyunun yükselmesi, arazinin sular altında kalmasına neden oldu…

 

Ekili Suğla arazisinde 50 cm su toplandığını belirten çiftçiler suların çekilmesini bekliyor. Suğla'da bulunan drenaj kanalları dolu olduğu için çalışan pompa motorları suyu boşaltmaya yetmiyor.

Hazineye ait olan Suğla arazisi, ecri misil yolu ile çiftçilere veriliyordu. Yaklaşık yüz çiftçinin 12 bin dekar alanda, ekenek alanı olarak kullandığı arazi bir aydır sular altında.

Suların çekilmesi ile tekrar ekim yapacaklarını belirten çiftçiler mağdur olduklarını belirterek yetkililerden tohum, gübre ve mazot desteği talep ediyorlar. Sadece böyle bir desteğin yetmeyeceğini de belirten çiftçiler, bölgenin afet bölgesi olarak ilan edilmesini ve köklü çözüm bulunmasını istiyorlar.

Öte yandan Yalıhüyük’te 20 balıkçı esen lodos ve yağışlardan dolayı göl içinde bulunan ağlarının zarar gördüğü ve balıkçı teknelerinde hasar olduğu belirtiliyor.

Haber: Fatih Atalay

Site Yönetimi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.