Gündem

Yalıhüyük’ten yurtdışına elma ihracatı

İlçemiz Yalıhüyük’ten Suriye, Mısır ve Ürdün’e elma ihracatı yapılıyor.

İlçemizde bulunan soğuk hava deposundaki elmaları almak için Suriye’den gelen girişimci Recep Talha, soğuk hava termofil tırlarla kasalarda doldurulmuş elmaları Suriye’ye götürüyor.

Yalıhüyük merkez Bozkır caddesinde bulunan elma deposunda hummalı bir çalışma  yapılırken Yörenin kadınlarına da  ekmek kapısı oluyor. Bir yandan üretici Soğuk hava deposuna kiraya bıraktığı elmaları satıyor, bir yandan da hasat mevsimi pazarlayamadığı elmasını satmış oluyor.

Tercümanı vasıtası  ile sitemize açıklamalarda bulunan Suriyeli  girişimci Recep Talha; ”Türkiye’ye elma almak için geldim. Bu bölgenin elmasının iyi  olduğunu söylediler. Bunun için Yalıhüyük’e geldim. Buzhanede stoklanmış olan elmaları termofil tırlarla Suriye’ye  götüreceğim. İlçenin insanı bize sahip çıktı. Çok cana yakın insanlar.Yetiştirdikleri  elmada  oldukça  kaliteli. Gelecek yıl elma hasat bozumunda nasip olursa yine gelecem.”dedi.

İlçede soğuk hava deposunda bulunan elmalar birinci  sınıfı 70, ikinci sınıf 50, üçüncü sınıfın da 40 kuruştan satıldığı kaydedildi.

Üreticiler yapılan ihracattan oldukça  memnun oldukları kaydedildi.

HABERiN VIDEOSU:

Yalihuyuk’ten Suriye’ye Elma ihracati
Hochgeladen von yalihuyuk. – Klassik TV, Abendsendungen und Nachtsendungen, online.

Site Yönetimi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.