Gündem

Çapa işçilerine Kaymakam sahip çıktı

 

İşsiz kalan çapa işçilerine Yalıhüyük Kaymakamı Muharrem Eligül sahip çıktı.

Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinden pancar çapası yapmak suretiyle ekmek parası kazanmak için Yalıhüyük’e aileleri ile birlikte gelen çapa işçileri, işlerinin açılmaması sonucu Yalıhüyük Belediye hizmet binası yanındaki araziye kurdukları çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor.

İşçi aile reislerinin müracaatı üzerine harekete geçen Yalıhüyük Kaymakamı Muharrem Eligül, İlçe İdare Kurulu’nu toplantıya çağırarak mağdur duruma düşmüş işçi ailelerini mercek altına aldı.

Toplantıda alınan kararlar gereğince Yalıhüyük Belediyesi, Emniyet birimleri, Milli Eğitim Müdürlüğü ve sağlık ekipleri alarma geçti.

İlk olarak emniyet birimlerince kimlik tespitleri yapılan işçi ve aileleri, Yalıhüyük Sağlık Ocağı doktorlarınca sağlık tarmasından geçirildi. Aşısı olmayan çocuklara aşıları yapıldı. Yalıhüyük Kaymakamlığı gıda ve maddi yardımda bulunurken, Belediye’de içme suyu sağladı. Altyapı hizmetlerini tamamladı.

Çapa işçileri okul çağındaki çocuklarını beraberinde getirdikleri için öğrencilerin eğitimleri kesintiye uğramıştı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işçi aileleri ile görüşerek sekiz öğrenciyi Yalıhüyük Merkez İlköğretim Okuluna misafir öğrenci olarak kaydını yaptı. Bu öğrencilerin öğle yemeklerinin teminini sağlayacak.

İlçede başta Kaymakamlık olmak üzere diğer idari birimlerin seferber olduğu çapa işçilerine yapılan yardım sosyal devlet ilkesinin güzel bir örneği olarak değerlendirildi.
Sezon boyunca farklı yörelere ekmek parası kazanmak için giden ve Yalıhüyük’te bulunan çapa işçileri başta İlçe Kaymakamı Muharrem Eligül olmak üzere Belediye Başkanı Celal Özmen’e İlçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Koç’a ve diğer katkı sağlayan birimlere gösterdikleri ilgiden ve yardımlardan dolayı teşekkür ettiler.

Not: Haberin görüntülerini videolar bölümünden izleyebilirsiniz

Site Yönetimi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.