Gündem

23 Nisan’ı coşku ile kutladık

Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 91. yılı,23Nisan Ulusal egemenlik ve çocuk bayramı Yalıhüyük’te düzenlen etkinliklerle kutlandı.

Etkinlikler Hükümet Konağı önünde bulunan Atatürk anıtına çelenklerin konması saygı duruşu ve akabinde istiklal marşının okunması ile başladı.
23 Nisan etkinlikleri daha sonra Cumhuriyet meydanındaki programla devam etti. Okulların katıldığı programa Yalıhüyük halkıda yoğun ilgi gösterdi. İlçe kaymakamı, garnizon komutanı ve Belediye Başkanı halkın ve öğrencileri selamlayarak bayramlarını kutladı.
Törende konuşan Yalıhüyük Kaymakamı Muharrem Eligül;”Türkiye Büyük Millet Meclisinin açılışının 91. yılını ve 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramını kutlamanın kıvancı içerisindeyiz.91 yıl önce Meclisimiz açılırken Ankara’nın yakınlarında top sesleri duyuluyordu. Meclisimiz savaşın gölgesinde açılmıştır.23 Nisan Türk devletinin kuruluşunun dönüm noktasıdır. Bu günü ulu önder Mustafa Kemal Atatürk Türk ve dünya çocuklarına armağan etmiştir. Bu günün çocukları yarının gençleri ve yöneticileri olarak birliğimizi beraberliğimizi koruyarak her zaman muhafaza etmeliyiz.”dedi.
Daha sonra kürsüye gelen İlçe Mili Eğitim Müdür vekili İhsan Koç’ta konuşmasında;”Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsunda attığı kurtuluş tohumları, Türkiye  Büyük Millet Meclisinin açılması  ile  hayat bulmuş, yeşermiş büyümüş, ve  nihayet İstiklal savaşımızın her türlü  yokluğa ve  yoksulluğa  rağmen kazanılmasından sonra bu  fide  kocaman bir çınara  dönüşmüştür. İşte bu çınar Atatürk’ün gençliğe emanet ettiği Türkiye  Cumhuriyetidir.23 Nisan’da  Atatürk’ten Türk çocuklarına gelen kıymetli bir armağanıdır.”dedi.
Konuşmaların ardından öğrencilerin hazırladığı şiirler okundu, yine öğrencilerin hazırladığı Türk halk müziği eşliğinde folklor gösterileri sergilendi.
23 Nisan etkinlikleri öğrencilerin bando eşliğinde geçiş töreni ile son buldu.

 

Site Yönetimi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.