Bölge HaberleriGündemYalıhüyük Gündemi

Yalıhüyük çiftçisine tohum desteği

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında Yalıhüyük İlçesi’nde çiftçilere nohut tohumu dağıtıldı.

Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi (GTHKP) 2019 yılı 1. Hibe Programı kapsamında Yalıhüyük ilçesinde Antraknoza Dayanıklı Nohut Çeşitlerinin Tanıtılması ve Yaygınlaştırılması amacıyla tohum dağıtımı gerçekleştirildi.

Projede, Yalıhüyük’te nohut üretimi yapacak 41 çiftçiye antroknoza dayanıklı sertifikalı Azkan çeşidi 4.950 kg nohut tohumluğu dağıtıldı.

Yalıhüyük İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mevlüt SEMERCİ, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

“2018 yılında 17 çiftçiye antroknoza dayanıklı sertifikalı “Azkan” çeşidi 1.750 kilogram nohut tohumluğu dağıtmıştık. Çiftçilerimizin antroknoza dayanıklı sertifikalı Azkan çeşidi nohut taleplerinin artması üzerine bu yıl üretim yapacak çiftçilerimize Göksu Taşeli Havzası Kalkınma Projesi kapsamında daha fazla tohum talep ettik. Bugünde nohut tohumu dağıtımını gerçekleştirdik. Nohut yetiştiriciliği ile nadas alanlarının azaltılması ve etkin münavebe yöntemlerinin yaygınlaştırılması sağlanacaktır. Çiftçilerimize vermiş olduğumuz tohumlarla bölgemizde nohut verimini ve üretimini her yıl arttırmak amaçlanmaktadır.

Dağıtımı yapılan Azkan çeşidi nohut tohumunun İlçemiz tarımına ve çiftçilerimize hayırlı olmasını, bereketler getirmesini dilerim.”dedi.

Fatih Atalay
İletişim: 0532-698 45 86

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.