Gündem

Çanakkale Savaşı’ndaki şehidimiz

Öl emri aldılar, bir gecede, onbini birden öldüler…1915 yılında Gelibolu Yarımadası’nda yaşanan tarifsiz mücadelede şehitlik mertebesine erişmiş Yalıhüyüklü Mehmet oğlu İsmail'i saygıyla ve rahmetle anıyoruz. 

Şu sıralar Çanakkale Savaşı'nın yıldönümü falan değil ama biz yine de isimsiz kahraman şehitlerimiz arasından kimliği günümüze dek ulaşabilen bir şehidimizi rahmetle anıyoruz…

Hicri takvime göre 1299 Yalıhüyük doğumlu piyade er Mehmet oğlu İsmail, Birinci Dünya Savaşı'nda Çanakkale'de düşman işgaline karşı direnmiş, 35 yaşında iken 9 Nisan 1915 yılında Seddülbahir Muharebesi'nde hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Çanakkale Zaferini kazanarak, vatanı ve bayrağı için şehit olan kahraman MEHMETÇİKlerimizi minnet, şükran ve rahmetle anıyoruz. Aziz ruhları şad olsun…

Sizin bildiğiniz isimleri lütfen bildirin ve burada yayınlayalım. Yukarıdaki şehidimizin ismi, aşağıda adı geçen siteden alınmıştır. 

Savaşlar esnasında düzgün kayıtlar tutulamadığından, Osmanlı ordusunun kayıplarının net miktarı hiç bir zaman öğrenilemedi. Şehit sayımızın 470.000 ile 530.000 arasında, yaralıların 750.000, diğer nedenlerle ölümlerin de 100.000 civarında olduğu iddia edildi. Ancak bugünki rakamlar şöyledir:

Şehit sayımız : 57.084

Diğer Zayiat Toplamı: ( Yaralı + Kayıp, Esir + Hv.Değişimi + Hastalıkan Ölen + Hastaneye Giden )=150.936 Askerdir.

Boş hanelere kaydedilmemiş kayıpların toplamı 42.000 kadardır. Bunları da ilave edince toplam zayiatımız 250.000 eder.

Konu hakkında ayrıntlı bilgi almak isteyenler için: www.gallipolidigger.com

Site Yönetimi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.