Gündem

Yalıhüyük’e ikinci deprem uyarısı

Merkez üssü tam Yalıhüyük olan 3.0 magnitüd büyüklüğünde bir depremin daha meydana gelmesi, ilçemizin genel bina taramasından geçmesinin ve gerekli önlemlerin şimdiden alınmasının ne denli önemli olduğunu yeniden hatırlattı…

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi'nden aldığımız bilgilere göre, merkez üssü Yalıhüyük olan 3.0 Magnitüd büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.  Deprem, 6 Mart 2007 günü saat  06:57:28'de meydana gelirken can veya mal kaybına yol açmadı.

Depremin derinliğinin 6.9 km km ve büyüklüğünün 3.0 olması, bilimsel olarak çok hafif şiddetli ve sığ deprem olarak ifade edilirken, bu tür depremler pek az kişi tarafından hissedilebilmektedir. 

Önceki deprem, ilçemiz Yalıhüyük'te 29 Eylül 2006 günü saat 09:38:30 'da meydana gelmişti. Her ne kadar ilçemizin de yer aldığı kuşak, Türkiye'nin büyük deprem olma olasılığı yüksek olmayan bölgesi içerisinde dahi olsa, kullanılan ya da halihazırda kullanımda olmayan yapıların depreme karşı güvenliklerinin sorgulanması gerektiğini hatırlattı.

Zaten son günlerde yaşanan Doğu Anadolu fayındaki hareketlilik, bu hareketlerin dikkatle izlenmesi gerektiğine kanaat getirmemize yol açmaktadır. Yöremizdeki okul, hastane ve kamu kurumlarına ait binaların gözden geçirilmesine ilişkin çalışmalar yapılması da mantıklı olacaktır.

Oktay YILDIZ

İnşaat Y.Mühendisi

Site Yönetimi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.