Gündem

Suğla arazisinde hasar tespiti yapılacak

 

Yalıhüyük’te Suğla arazisinin sular altında kalmasının ardından yaşanan Sel felaketini yerinde görmek üzere İlçeye gelen Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ve Bölge Milletvekili Harun Tüfekçi incelemelerde bulundu.

 

Yaşanan kış şartlarından dolayı yaklaşık 75 bin dekar alanın sular altında kaldığı bölgede incelemelerde bulunan Vali Doğan ve Konya Milletvekili Harun Tüfekçi çiftçilerle sohbet ederek sorunlarını dinledi.
Çiftçiler, ektikleri arazinin büyük bir bölümünü ecri misil olarak ektiklerini belirterek bu yıl alınması gereken ecri misil’in muafiyetini, banka borçlarının ertelenmesini ve afet bölgesi kapsamına alınmasını istediler.
Yalıhüyük Belediye binasında çiftçilerle bir araya gelen heyet konu ile ilgili olarak hasar tespit çalışması başlatarak yapılması gereken önlemleri ele alacaklarını belirttiler.
Vali Doğan Yaptığı açıklamada;’’Sorunu yerinde görmek için bölgeye geldik. Sizleri dinledik İlk olarak yapılacak işlem hasar tespitlerin yapılması gerekiyor. Ecri misil Maliye bakanlığı ile ilgili bir konu, tarlalarınızın ve ahırlardaki zararlar ise Tarım Bakanlığını ilgilendiren konu. İlk olarak hasar tespitini yapacağız. Daha sonra gerekli yazışmalarla Afet bölgesine alınıp alınmama konusu Bakanlar Kurulu kararı sonunda ortaya çıkacak.’’dedi.
Konya Milletvekili Harun Tüfekçi ise konuşmasına;’’Her yıl bu sıkıntıyı yaşıyoruz ama bu yıl yağışların yoğun geçmesi sonucu böyle olumsuz bir tablo ortaya çıktı. DSİ neznin de yapılan kanal yapım çalışmaları neticesinde bu sorunları aşacağız. Sayın valimizle birlikte sorunu yerinde görmek için geldik. Gerekli hasar tespit çalışmaları tamamlandıktan sonra Yalıhüyük için ne gerekiyorsa yapmaya çalışacağız. Seneye bu zamanlar nasip olursa Konya Ovası ile Göksu ırmağını buluşturmuş olacağız. Kop projesi bittiği zaman yani mavi tünel, 17 KM lik proje bittiği zaman Beyşehir gölünden sadece bu bölge faydalanacak. Kanalların yapım çalışmaları bir bütün proje olarak tamamlandığı zaman bu sorunları yaşamayacağız.’’dedi.
Çiftçilerin sorunlarını dinleyen heyet akşamüzeri İlçeden ayrıldı.

Haberin görüntülerini videolar bölümünden izleyebilirsiniz

 

Site Yönetimi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.