Bölge HaberleriKültür Sanat Haberleri

KURUÇAY’DA YAŞAM

Antalya Bozkır Yolu kenarında bulunan Ahırlı  İlçesine  Bağlı Kuruçay  Mahallesini Muhtar ve  Belde sakinlerine sorduk.

Yoğun Kar yağışında  bölgede en çok kar alan Kuruçay hakkında bilgisine  Başvurduğumuz Muhtar  Sedat  Büyükyavuz ve Mahalle sakinlerinden Ali Dinçe Kuruçayı ve Kurçay’da yaşamı anlattı.

Gölcük yolu kar temizleme çalışmalarını takip eden Belediye  Yalıhüyük  Belediye  Başkanı Hasan Koçer’de Kurçay’a uğrayarak hal hatır sordu.

Ahırlı  İlçesine 13 KM  uzakta bulanan Kuruçay da ve  bizleri büyük bir misafir perverlikle karşılayan Mahalle sakinleri Kuruçayı anlattılar.Mahallenin  60 haneden uluştuğunu 100 kişinin yaşadığını  belirten  Mahalle  Muhtarı Büyükyavuz;’’ Buradan Manisa İzmir İstanbul gibi şehirlere göç verdik.Mahallemiz Hayvanclık  ve Arıcılık yaparak geçimini sağlamaktadır.’’dedi.

Yoğun kar yağışı nedeniyle Mahallede bazı evlerin zarar gördüğünü belirten  Muhtar Sedat  Büyükyavuz;’’ Orman Köyüyüz.İlk defa bu kadar fazla  bir kar gördük. Kar yağışı nedeniyle  bazı evlerimizde  hasarlar oluştu.Yetkililere bildirdik geldiler inceleme yaptılar.’’dedi.

Birçok zorluğa rağmen Kurçay’da yaşamaktan çok  Mutlu  olduğunu belirten Mahalle sakinlerinden Ali  Dinç’te 72 yaşında olduğunu belirterek Hayvancılık daha sonra arıcılık yaparak geçimini sağladığını söyledi.Dinç;Burada kalmamızın en  önemli sebebi Havası suyu,Misafirperverliği ,herkesi cezbeden Köylümüzün iyi insanlarıyla yaşamak için kaldım.Gelenimiz gidenimizle misafirlerimizle günümüz geçiyor.Burada yaşıyor  olmaktan çok  mutluyuz.’’diye konuştu.

Fatih Atalay
İletişim: 0532-698 45 86

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.