Coğrafi Yapı

featured
cokalar.jpg

Yalıhüyük, Orta Anadolu Bölgesinin güney bölümünde yer alan Konya iline bağlı bir ilçedir. 37’’02 kuzey enlemi, 39’’09  doğu boylamı arasında yeralan Yalıhüyük, deniz seviyesinden 1100 metre yükseklikte olup Suğla gölünün hemen yanındadır.

İlçe, kuzeyinde Seydişehir, güneyinde Ahırlı, batısında Antalya ilinin Akseki ilçesi ve doğusunda Bozkır ilçesi ile çevrilidir. İlçenin yerleşim alanının tamamı düz bir arazide kurulmuştur.

Yerleşim bölgesinin hemen kenarında tarım arazileri ve elma bahçeleri bulunmaktadır.

İlçe merkezinin yüzölçümü 113 km2 dir. İlçeye bağlı Arasöğüt (Sandı) köyünün yüzölçümü 10 km2 , Saray köyünün yüzölçümü 7 km2 dir. İlçe toplam 130 km2 dir ve 59 kilometrelik sınıra sahiptir. İlçe güneyinde ise Toros Dağları bulunmaktadır.

İklim yapısı, kara iklimi özelliklerini taşımakta olup yıllık ısı ortalaması 12 derece, yıllık yağış ortalaması 920 kg’dır.

İlçemize son yıllarda kazandırılan en büyük devlet yatırımı  ‘’Suğla Depolaması’’ inşaatı olup, Devlet Su İşleri (DSİ) IV. Bölge sınırları içerisinde Konya – Seydişehir ve Yalıhüyük İlçesini kapsayan Suğla Ovası’nda yer alır. Suberde ve Irmak çayları ile Gökhüyük kanalından gelen suların göl haline getirdiği ovada bazen bütün yıl boyunca ve bazende Haziran ayı sonuna kadar göl olma durumu devam etmektedir. Projenin amacı, ovayı düzenli bir tarım arazisi haline getirip, yapılacak olan sedde ile yıllık ortalama 145 x 10 metreküp suyu depolamak ve böylelikle Çumra ovasının sulanmasını sağlamaktır. Bu önemli proje, Doğuş İnşaat Tic. ve A.Ş. tarafından tamamlanmıştır.

 • Yalıhüyük adı nereden geliyor?
 • Coğrafi Yapı
 • Nüfus ve İdari Yapı
 • Sosyal ve Kültürel Yapı
 • Sağlık Hizmetleri
 • 0
  mutlu
  Mutlu
  0
  _zg_n
  Üzgün
  0
  sinirli
  Sinirli
  0
  _a_rm_
  Şaşırmış
  0
  emoji-5
  Emoji
  Coğrafi Yapı

  Bültenimize abone olun, yeni haberleri bildirelim.

  Yalıhüyük hakkındaki yeni haberlerden haberdar olmak için ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlatın.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Giriş Yap

  Yalıhüyük.com ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!