Gündem

Sayalı Yaylası 4. kez şenlendi

Ortakaraören Kasabası 4. İstida Şenliği, binlerce kişinin katılımıyla Sayalı yaylasında yapıldı…

  

Kasabaya 9 km uzaklıkta Sayalı yaylasında yapılan şenliğe, AKP Konya Milletvekili Harun Tüfekçi, DP Konya Milletvekili aday adayı Ziya Şifa, İlçe Kaymakamı Dr. Necdet Türker, Cumhuriyet Başsavcısı Atilla Arslan, İlçe Jandarma Komutanı Hakan Sayılan ile çevre  belediye başkanları katıldı. Binlerce kişinin katıldığı yayla şenliğinde renkli görüntüler oluştu. 5 bin metre maraton koşusu ve halk oyunlarının yanısıra, yaylada bulunan kaliteli içme suyu projesi için halktan 15 bin YTL para, 2 inek, 5 kuzulu koyun toplandı.

70’li yıllarda Adalet Partisinden bir CHP’den 2 milletvekili çıkaran kasabanın kültür seviyesini gösteren istida hadisesi oyun olarak canlandırıldı.

İstida (dilekçe) : Nahiyede adli bir vakası olan vatandaşın dilekçe yazdırmak istemesi ile başlıyor. Kasabanın han önü mevkiine gelen vatandaş eşek üzerinde bulunan kasabalıdan yardım istiyor. Bunun üzerine merkep üstündeki kasabalı bir dilekçe yazayım sen bunu nahiyeye götür. Orada işini gör. Aldığı dilekçe ile adli makamlara baş vuran vatandaş işini hallediyor. Rivayet bu şekilde kulaktan kulağa anlatılıyor.

Haber: Fatih ATALAY

Site Yönetimi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.