Fatih ATALAY

Çanakkale Ruhunu anlayabildik mi?

Çanakkale, Vatan uğruna 250 bin insanını şehit verdiği ve adını tüm dünyaya ‘ÇANAKKALE GEÇİLMEZ’ İfadesini kabul ettirdiği şanlı bir zaferin öyküsüdür.

Bu yıl 99. Yılını anıyoruz Çanakkale zaferinin.
Tarih boyu anlatılan, Türklerin zor meydanının adıdır Çanakkale. .
Türklerin Millet olmasının ön sözüdür Çanakkale..
50 M2 ye 11 bin merminin isabet  ettiği 256 bin şehidin adı dır  Çanakkale..
Koca Yusufların, Yahya Çavuşların kahraman olduğu şanlı bir zaferin adıdır Çanakkale
Türk Tarihinde önemli bir yeri ve Türkiye Cumhuriyetinin var oluş sebebi olan Çanakkale Zaferi, günümüz Türkiye’sinde yeni nesillerimiz tarafından ne kadar biliniyor? Bu toprakları bizlere kanları ile armağan eden ecdadın gösterdiği bu yolda ne kadar yürüyoruz, ne kadar onların ideallerine sahip çıkıyoruz?
Her 18 Martta okullarımızın programları ile  kıyısından,kenarından  hatırladığımız, Şehitlerimize bir Fatiha bile okumaya imtina ettiğimiz, güncel kargaşalar, politik hesaplaşmalar, suni gündemlerle birliğimizi beraberliğimizi zedelediğimiz, İslam’ın bayraktarlığını yapmış necip Türk Milletinin evlatları olarak kendimizi hangi kategoride gördüğümüzü, yaşadığımızı doğrusu bilemez olduk.
Türk insanı; Tarihini iyi öğrense, iyi okusa, buna göre kendisini sorgulasa özeleştiri yapsa dış mihrakların Türkiye üzerinde oynadığı oyunların farkına varsa, Türklerin İslam’ın bayraktarlığını yaptığını bilip bu yolda ilerlerse işte O zaman Çanakkale ruhu ve Çanakkale Zaferinin asıl manasını anlamış olur. Her Türküm diyen Türkiye’de yaşayan herkesin Çanakkale ye giderek o kutlu kanla sulanmış yerleri görse bu söylediklerimin ne kadar doğru olduğunu anlamaları hiç de zor olmayacak.
Bu Bayrağa kanı ile renk veren şehitlerimiz, sizlere minnettarız.
Ruhunuz şad olsun…

Fatih Atalay
İletişim: 0532-698 45 86

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.