Fatih ATALAY

Gününüz Kutlu olsun Öğretmenim

Hayatımızda büyük bir yeri olan öğretmenlerimizi sevgi  saygı ve  muhabbetle  kucaklayarak yazıma  başlamak istiyorum.

 

 

Önceleri İlkokul şimdilerde ana okulu yaşına geldiğimiz zaman tanıştığımız elleri öpülesi öğretmenlerimizin her yıl olduğu gibi  bu yıl da  24 Kasımda günlerini  kutlayacağız.
Öğretmenler gününün bilinen tarihçesini kısaca hatırlayacak olursak;
“Türkler, ilk önceleri Göktürk ve Uygur alfabelerini kullanmışlardır.
8. Yüzyıldan itibaren, İslamiyet’in kabul edilmesiyle birlikte Uygur alfabesi bırakılarak Arap alfabesine geçilmiştir.

 

   Kurtuluş Savaşı’nı kazandıktan sonra, 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’i kuran ulu önder Atatürk, askeri ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda birçok yeniliği başlatmıştır. Bu yeniliklerden biri de, 1 Kasım 1928 tarihinde çıkarılan 1353 sayılı kanunla, Arap alfabesi yerine Latin alfabesinin kabulü olmuştur.
Bu tarihten itibaren yeni harflerin öğrenilmesi ve okur yazar sayısının artırılması konusunda büyük bir seferberlik başlatılmıştır.

 

   24 Kasım 1928 tarihinde açılan, Millet Mektepleri’nde, yaşlı, genç, çocuk, kadın… herkese yeni harflerle okuma yazma öğretilmiştir.

 

   Millet Mektepleri’nin açılışı ve Atatürk’ün Başöğretmenliği kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. “
 
Öğretmenler bu dünyada koklanmaya değer en güzel çiçektir.

 

Öğretmen; insanları eğitmeyi ve öğretmeyi meslek edinen, eğitim kurumlarında çocuk ve gençlerin eğitim öğretimlerine rehberlik eden, yön veren ve yaşam hazırlayan kimsedir. Öğretmenler gününün amacı öğretmenin toplumdaki yeri ve rolü önemi ve değeri nedir, sorunlarını belirlemek ve öğretmeni olması gerekli yüce oruna oturtmaktır. Öğretmenlerin kendi aralarında bağı kuvvetlendirmek, öğrencileri ile aralarındaki sevgi, saygı ve dayanışmayı güçlendirmektir. Emekli olan öğretmenleri saygıyla anmak ve yeni atanmış öğretmenlere mesleklerinin kutsal bilincine varmalarını sağlamaktır. İşte, Öğretmenler Günü, bu fedakar öğretmenlerimizin kıymetini bir kez daha düşünüp anlamamızı sağlayan önemli bir gündür.
Sözün özü şudur ki Hayatımızda büyük bir yeri olan öğretmenlerimizi hatırlamak onları 24 Kasım Öğretmenler gününde hatırlamak hepimizin görevi  olsa  gerek.
Saygı değer öğretmenlerim 24 Kasım öğretmenler gününüzü  kutlar en kalbi duygularla selamlıyorum.

 

Fatih Atalay
İletişim: 0532-698 45 86

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.