Fatih ATALAY

Değişen Bayram mı , insan mı ?

 

Yarım Asrı devirmiş çoğu insanımız Bayram muhabbeti açılınca nerde o eski bayramlar diye derin bir ah çekerek bayramın değiştiğini ima eder durur desem yanlış olmaz sanırım.

Geçmişten günümüze bu günlerden yarınlara bu muhabbetler hep sürüp gidecek.

Rabbimize şükürler olsun ki Rahmet ve bereket ayını yaşamayı nasip etti. Camilerimiz doldu taştı İftar yemeklerinde buluştu Müslümanlar o mis kamber kokulu yemeklerden tattılar hep birlikle, Kimileri Fakir fukarayı kimi yetimi sevindirdi mübarek günlerin hürmetine.

 Mübarek Ramazan Bayramına da sayılı günler kaldı. Tabiri caizse Özellikle çocuklarımız Bayram moduna girdi Bayramlık telaşına düştü bile. Birçok gurbetçi sıla-ı rahim yaptı yada yapacak şu günlerde ,evler şenlenecek hasretler özlemler dinecek her bayram olduğu gibi.. Kabristan ziyaretleri, geçmişimize dua edeceğiz büyük bir huşu ile her zaman olduğu gibi.

 Bayram Namazı sonrası akrabalar ile birlikte yenen yemeklerin tadı bir başka olacak. Küçüklerin büyüklerinin elini öpmesi, bayramlaşması, çocuklarımıza verilecek bayram harçlıkları onların sevincine sevinç katacak. Buraya kadar genelde her yıl pek değişiklik olmaz çok şükür.

 Lakin, yüce Rabbimizin bize Rahman ve bereket ayının sonunda hediye ettiği bayramlarda;

Küsler barışıyor mu,

Dargınlar kucaklaşıyor mu,

Hastalar ziyaret ediliyor mu

 Kimsesizler sevindiriliyor mu ?

yada yapılıyorsa ne kadarımız buna riayet ediyor bilemiyorum ama bildiğim bir şey var ki değişen Bayram değil, insan oğlu insan dır diye düşünüyorum.

 Tüm İslam Aleminin Mübarek Ramazan bayramını kutlar sağlık Mutluluk ve esenlikler diliyorum.

Fatih Atalay
İletişim: 0532-698 45 86

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.